preloader

Güncel SGK Teşvikleri

İşletmelerin ve KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürürken personel istihdamında personel ücreti dışında Sosyal güvenlik primi ve ücretlerin gelir vergisi ciddi bir maliyet oluşturmaktadır . Dolayısıyla istihdamın teşviki amacıyla zaman zaman SGK prim teşvikleri uygulaması mevzuat değişikliği ile yürürlüğe girmektedir.

Özellikle ekonomik kriz süreçlerinde işsizliğin artması ekonomiyi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle hükümet istihdamın teşviği amacıyla değişik sektörlere yönelik ve değişik koşullarda teşvik mevzuatı yayınlamaktadır.

İşverenler açısından bu mevzuat oldukça karışık olmakla birlikte teşvik uygulaması için zaman ve personel ayırmak zorunda kalmaktadır. Firmaların teşvikle ilgili taleplerine yanıt vermek amacıyla bizler sektör ve firma analizi yaparak hızlıca firmanın en maksimum düzeyde ve tüm personel teşviklerinden faydalanmasını sağlamaktayız.

Günümüzde aktif ve sık kullanılan teşvikler;

  1. 6111 sayılı kanun teşviği
  2. 7103 sayılı kanun teşviği
  3. Engelli istihdamı teşviği
  4. İşsizlik maaşı alan personelin istihdamı teşviği
  5. Bölgesel SGK prim teşviği
  6. Zamanında ödeme teşviği

Teşvik süreci doğru yönetilirse hem istihdam artar hem de firmalar kazançlı çıkar.

Firmaların teşvik sürecini yönetirken özellikle istihdamın artmasına katlı sağladığımızın farkındayız. Bu süreçte hem istihdam artmakta hem işveren maliyeti azalarak firmalar maksimum düzeyde kazançlı çıkmaktadır.

SGK prim teşviklerinden en temel şart işverenin vadesi geçmiş prim borcunun olmamasıdır. Sonrasında ise işçinin İŞKUR kaydının yapılmış olmasını temel koşul olarak öngörüyoruz. Bu iki koşul mevcutsa diğer detayları inceliyoruz.

Her zaman söylediğimiz şey teşvik süreci şimdi doğru yönetilirse gelecekte kazançlı çıkarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Bize yazın
Merhaba bize buradan yazabilirsiniz.